Get Adobe Flash player

Zapraszam do oglądania moich filmów na YouTube z ciekawostkami o twórcach muzyki klasycznej:

Co przyczyniło się do przedwczesnej śmierci niektórych kompozytorów? Czy można było jej zapobiec w danym momencie? Czy wszyscy byli żegnani z honorami? No i czyje perypetie po śmierci były równie, jak nie nawet może ciekawsze niż za życia? Tego dowiecie się w tym filmie. Część 1/2 – Antonio Vivaldi i Wolfgang Amadeusz Mozart
Obejrzyj film

25 października 2020 r. przypadała 195. rocznica urodzin Johanna Straussa syna. Z tej okazji pięć ciekawostek mniej lub bardziej popularnych. Czy przyszły „król walca” lubił chodzić do szkoły? Czego się w życiu bał? Co był w stanie poświęcić dla miłości, a czego nie? Czy był równie dobrym tancerzem jak jego ojciec? Tego dowiecie się w tym filmie.
Obejrzyj film

O podróżach Mozarta wspomina się bardzo często z uwagi na fakt, że większość z nich odbył jako „cudowne dziecko”. Biografowie kompozytora obliczyli, że poza swoim stałym miejscem zamieszkania spędził 10 lat 2 miesiące i 8 dni (przeżywszy niecałe 36 lat!). Imponujący wynik, ale nieco kosmiczny. Bowiem ile to tak naprawdę jest? Jak wiele i jak długich podróży musielibyśmy odbyć, by zrównać się w wynikiem Mozarta? Tego dowiecie się w tym filmie.
Obejrzyj film

Słynny weselny Marsz Mendelssohna zna cały świat. Czy wiedzieliście komu zawdzięcza on swoją popularność i jak do tego doszło? I dlaczego w tytule filmu jest jedno imię, a na obrazku panie są dwie? Tego dowiecie się w tym filmie.
Obejrzyj film

Niektórym kompozytorom zdarzyło się przyjść na świat w dniu rocznicy urodzin bądź śmierci innego znanego kompozytora. Dwóch znanych muzyków w szczególny sposób połączyły daty. O co chodzi? Tego dowiecie się w tym filmie.
Obejrzyj film

Carl Maria von Weber ogólnie nie był zbyt dobrego zdrowia a jeszcze na dokładkę omalże nie stracił życia „przez pomyłkę”. Co wspólnego miał on z Polską? Czy w dzisiejszych czasach udałby się do ortopedy? I o co chodzi z tymi dłońmi? Tego dowiecie się w tym filmie.
Obejrzyj film

Dla Johanna Straussa syna, człowieka przerażonego każdą większą podróżą, propozycja koncertowania w Stanach Zjednoczonych była czymś nie do przyjęcia. Co zaważyło na podjęciu wyzwania? Jak przyjęto Straussa w USA? I o co chodzi z tym psem? Tego dowiecie się w tym filmie.
Obejrzyj film