Prelekcje o tematyce podróżniczej
Nie każdy może wybrać się w prawdziwą podróż, ale każdy może o niej posłuchać. Uczestnictwo w prelekcji to niezwykła przygoda – dzięki licznym informacjom oraz zdjęciom to okazja do poznania nie tylko świata, ale również innych ciekawych tego świata ludzi, a także zachęta i inspiracja do spełniania podróżniczych marzeń.
Oferta prelekcji/wykładów na sezon 2022/2023 w pliku PDF – kliknij
Proponowane tematy:
„Austria śladami Mozarta”
Relacja z samodzielnie zaplanowanej i zrealizowanej podróży po ojczyźnie wielkiego kompozytora. Prelekcja ta to nie tylko spacer po kolejnych miejscach, w których Mozart żył i pracował, ale również spora dawka informacji biograficznych, anegdot z podróży i porad dla tych, którzy pragną dotrzeć do ukazanych miejsc.
„Europa śladami Mozarta”
Prelekcja opowiadająca o podróżach Mozarta, który poza domem spędził prawie 1/3 swojego życia. Podróż w formie rankingu przez dziesięć państw Starego Kontynentu pozwoli poznać także te mniej znane miejsca Mozartowskie oraz znaleźć odpowiedź na pytanie o najbardziej Mozartowskie państwa Europy. Prezentacji towarzyszą liczne anegdoty, mapy, zdjęcia.
„Śladami Straussów”
„Marsz Radeckiego” Johanna Straussa ojca oraz „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa syna to utwory, które zna cały świat. Prelekcja pozwala na poznanie historii muzycznej rodziny Straussów – historii pełnej zaskakujących zwrotów akcji i pięknych porywających do tańca melodii.
„Śladami Beethovena”
Podróż po miejscach związanych z wielkim kompozytorem przełomu klasycyzmu i romantyzmu Ludwigiem van Beethovenem. To w stolicy Austrii rozpoznał on u siebie oznaki głuchoty, przeżywał porażki i osiągał sukcesy.
„Wiedeń – muzyczny salon Europy”
Podróż w czasie i przestrzeni po muzycznych miejscach Wiednia. Mieszkania muzyków, teatry i pałace oraz pokaźna porcja informacji o muzycznym życiu Wiednia w XVIII i XIX w.
„Śladami Hansa Christiana Andersena”
Prelekcja o podróżach słynnego duńskiego autora baśni. Andersen przez prawie całe swoje życie pisał Dzienniki, w których opisywał odwiedzane miejsca oraz relacje ze znanymi ludźmi epoki. Podróży po XIX-wiecznej Europie i popularnych także i dziś miejscach będą towarzyszyć cytaty wielkiego pisarza.
„Śladami Jana Kochanowskiego”
Podróż po Polsce i Europie śladami wybitnego polskiego poety epoki renesansu – Jana Kochanowskiego. Prelekcja prezentuje miejsca, w których Kochanowski bywał oraz formy upamiętnienia jego osoby – tablice pamiątkowe, pomniki, muzea.
„Na literackim szlaku. Lubelszczyzna”
Podróż po Lubelszczyźnie śladami poetów i pisarzy, którzy właśnie w tym regionie się urodzili, żyli, tworzyli, wypoczywali czy zmarli – Henryka Sienkiewicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Bolesława Prusa, Ewy Szelburg-Zarembiny, Marii Kuncewiczowej i wielu innych.
„Bawaria Ludwika II”
Prelekcja opowiadająca o słynnym władcy Ludwiku II Bawarskim i jego śladach w Bawarii. To właśnie ten król był pomysłodawcą popularnego „bajkowego” zamku Neuschwanstein. Podczas wykładu prezentowana jest niezwykła biografia Ludwika, miejsca z nim związane oraz porady praktyczne dotyczące zwiedzania ukazywanych miejsc.
„Czeski film”
Zbiorcza relacja z wielu pobytów w Czechach. Ta prelekcja to spacer ciasnymi uliczkami Pragi, wyławianie absurdów w przestrzeni miejskiej, zabawa z wyobraźnią w Adrszpaskim Skalnym Mieście oraz próba zrozumienia języka czeskiego.
„Polak, Węgier, dwa bratanki”
Atrakcje Budapesztu, w którym nie sposób się nie zakochać, Zakole Dunaju z widokami zapierającymi dech i egerskie winnice kuszące aromatem pysznych win. A do tego niełatwa próba zrozumienia języka węgierskiego.
„Zwiedzajmy miasta. Mediolan”
Stolica Lombardii zachwyca od wieków. Choć dziś najczęściej kojarzy się z pokazami mody, to warto pamiętać o dziedzictwie kulturowym tego miasta – jego wspaniałej architekturze, wybitnych dziełach sztuki i wysokiej pozycji na operowej mapie świata.
„Zwiedzajmy miasta. Salzburg”
Choć Salzburg nierozerwalnie jest związany z Mozartem, to warto odwiedzić to urocze miasto też z wielu innych powodów. Zachwycająca architektura, zamek na stromym wzgórzu i pachnące ogrody. To także miasto upamiętniające autora najsłynniejszej kolędy, wielkiego dyrygenta, znanego fizyka i… polskiego astronoma.
„Śladami bożonarodzeniowych historii”
Prezentacja pozwala dowiedzieć się gdzie powstała kolęda „Bóg się rodzi”, a gdzie „Cicha noc”, skąd wywodzi się tradycja ubierania choinki, pieczenia pierników, produkcji bombek i dokąd warto się udać, by poczuć atmosferę Świąt niezależnie od pory roku.
Posiadam własny sprzęt potrzebny do przeprowadzenia prelekcji: laptop, projektor, ekran projekcyjny na statywie, przenośny głośnik, mikrofon.