Get Adobe Flash player

Prelekcje o tematyce podróżniczej

Nie każdy może wybrać się w prawdziwą podróż, ale każdy może o niej posłuchać. Uczestnictwo w prelekcji to niezwykła przygoda – dzięki licznym informacjom oraz zdjęciom to okazja do poznania nie tylko świata, ale również innych ciekawych tego świata ludzi, a także zachęta i inspiracja do spełniania podróżniczych marzeń.

Oferta prelekcji/wykładów na sezon 2020/2021 w pliku PDF – kliknij

Proponowane tematy:

1. „Austria śladami Mozarta”

Relacja z samodzielnie zaplanowanej i zrealizowanej podróży po ojczyźnie wielkiego kompozytora. Prelekcja ta to nie tylko spacer po kolejnych miejscach, w których Mozart żył i pracował, ale również opowieść o tym, że pasja pozwala przezwyciężyć strach i warto spełniać swoje marzenia. 

2. „Europa śladami Mozarta”

Prelekcja poświęcona motywowi podróżniczemu życia Mozarta, który w sumie spędził poza domem ponad 10 lat (przeżywszy niespełna 36). Podróż przez dziesięć państw Starego Kontynentu okraszona licznymi anegdotami, ozdobiona mapami, zdjęciami i rycinami oraz wzbogacona fragmentami słynnych dzieł.

3. „Śladami Straussów”

„Marsz Radeckiego” Johanna Straussa ojca oraz „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa syna to utwory, które zna cały świat. Prelekcja pozwala na poznanie historii dynastii Straussów, którzy swoją muzyką umilali czas nie tylko wiedeńczykom, ale także mieszkańcom innych krajów.

4. „Śladami Beethovena”

Podróż po miejscach związanych z wielkim kompozytorem przełomu klasycyzmu i romantyzmu, Ludwigiem van Beethovenem. To w stolicy Austrii rozpoznał on u siebie oznaki głuchoty, osiągał sukcesy i zmarł. Uroczystość pogrzebowa była wielkim wydarzeniem, przybyło na nią ponad 10 tysięcy osób.

5. „Wiedeń – muzyczny salon Europy”

Podróż w czasie i przestrzeni po muzycznych miejscach Wiednia. Mieszkania muzyków, teatry i pałace oraz pokaźna dawka informacji o muzycznym życiu Wiednia w XVIII i XIX w. przy akompaniamencie słynnych utworów kompozytorów działających w stolicy Austrii.

6. „Na muzycznym szlaku. Polska”

Podróż po Polsce śladami polskich twórców muzyki klasycznej (choć nie tylko). Spora dawka informacji o miejscach, w których przychodzili na świat, tworzyli i umierali. W prelekcji zostaną przedstawione miejsca upamiętnienia wybitnych muzyków i słynnych festiwali.

7. „Na muzycznym szlaku. Niemcy”

Niemcy mogą poszczycić się wieloma wybitnymi muzykami, po których zachowały się liczne miejsca pamięci. Wykład pozwala poznać historie niemieckich kompozytorów i ich dzieł, a dzięki formie rankingu – uzyskać odpowiedź na pytanie o najbogatsze muzycznie regiony.

8. „Czeski film”

Zbiorcza relacja z kilku pobytów w Czechach. Prelekcja ta to spacer ciasnymi uliczkami Pragi, zabawa z wyobraźnią w Adrszpaskim Skalnym Mieście, rejs po rzece wewnątrz krasowej jaskini na Morawach oraz próba zrozumienia języka czeskiego.

9. „Polak, Węgier, dwa bratanki”

Atrakcje Budapesztu, w którym nie sposób się nie zakochać, Zakole Dunaju z widokami zapierającymi dech i egerskie winnice kuszące aromatem pysznych win. A do tego próba zrozumienia języka węgierskiego.


Posiadam własny sprzęt potrzebny do przeprowadzenia prelekcji: laptop, projektor, ekran projekcyjny na statywie, przenośny głośnik, mikrofon.